Széchényi 2020

Kutatás, Innováció, Együttműködések – Társadalmi innováció és kutatási hálózatok együttműködésének erősítése az EKF, a Bay Zoltán Alk. Kutatási Kft. és az Agria TISZK Közh. Kft. együttműködésével


Városi/térségi és felsőoktatási fejlesztések összekapcsolása – 4. modul

A modul általános célkitűzése: Az EKF aktívabb részvétele a társadalmi-gazdasági fejlesztési folyamatokban és a külső piaci igények jobb leképezése.


Kiemelt célok:
- A helyi problémák integrálása a Főiskola képzésébe és kutatásaiba.
- Smart City döntéstámogató program megvalósítása.
- Részvétel a fenntartható vidék fejlesztései akciókban.
- Új típusú képzési formák fejlesztése.

 

Eredmények:
- 2015. október 16-18. harmadik alkalommal rendezték meg az Egri Kamaraopera Fesztivált. Az EKF - mint a program egyik szervezője – azzal a szakmai céllal kapcsolódott a rendezvényhez, hogy részt vegyen az Eger az élhető város/Eger a kreatív város fejlesztéseiben. A fesztivál egy olyan komplex művészeti élményt nyújtó esemény, amely a társadalom széles rétegeit célozta meg.


- Eger az élhető város, Eger a kreatív város - SMART CITY koncepcióterv megalkotásával. A szakmai megvalósító – a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. Intelligens Rendszerek Divízió – célja a SMART CITY döntéstámogató rendszer megalkotásával az volt, hogy a városvezetők számára megkönnyítsék az okos város megvalósításához vezető stratégia megalkotását, illetve elkerülhetőek legyenek a fentebb is említett buktatók. Az általuk készített hatékony tervezési eszköz segítségével látványosan vizualizált módon hozható létre a városra szabott, több alternatívát felmutató smart stratégia. Az alternatívákra elvégezett beruházási és üzemeltetési költségelemzés ismeretében a hosszútávon is fenntartható verzió választható, felelős döntés hozható.
A projekt megvalósítása során számos olyan „okos város" funkciót feltártak, amelyet strukturált formában feldolgoztak, azután pedig adatbázisba rögzítették a legjobbnak ítélt, példaértékű megvalósításokat (best practice). Ezen túl megvizsgálták azokat a meglévő, illetve bevezetés alatt álló országos rendszereket is, melyekhez kapcsolódva hatékonyabbá tehető a város működése. A szakértői döntéstámogató rendszerhez általuk fejlesztetett algoritmusok a több ezer jellemzőből előállítják a lényegi információkat, melyeket már jól áttekinthető módon, grafikus formában (dashboard-szerűen) tudnak megmutatni. A városvezetők e döntéstámogató rendszer alkalmazásával felelős döntést hozhatnak városuk fenntartható jövőjével kapcsolatban.


- 2015. november 20. 9.00-12.00 között Zöld Iroda szakmai napot tartanak az EKF-en. A Zöld Iroda kialakítása kiemelt fontossággal bír intézményünkben. A szakmai nap célja, hogy a koncepció területeivel és lehetőségeivel a Főiskola minél több munkatárs megismerkedjen, érintve itt a papír vagy az irodatechnikai berendezések használatát, a hulladékkezelést, a környezetbarát takarítást, vagy a rendezvényszervezéssel kapcsolatos tudnivalókat.


- Elkészült az EKF Fenntarthatósági Stratégiai Terve. Az 50-60 oldalas tanulmány - az érintett főiskolai szervezeti egységekkel megtörtént egyeztetést követően - az időközben elavult intézményi fenntarthatósági stratégia újragondolását tartalmazza.


- Az Észak-Magyarországi és a Partiumi régió kitüntetett helyein a kulturális örökségi ismeretek képzésbe történő beépítése: 3 tanegység lista kidolgozása (Eger, Sárospatak és Nagyvárad kulturális örökségeinek fókuszba állításával), illetve további 3 elektronikus és nyomtatott tananyag kidolgozása (terjedelme: 3 x 5 ív). A képzésfejlesztések célja, hogy a helyi társadalom számára a kutatások során – az Egerhez, Sárospatakhoz, illetve Nagyváradhoz köthető - feltárt kulturális örökségi elemeket a felsőoktatási képzésen keresztül közvetítse, és ezeket az értékeket a közösségi identitásképzés szándékával a tananyagokba beépítse.


- A pályázatban felvállalt videó előadás csatorna a BTK honlapján érhető el:
http://uni-eger.hu/hu/btk/btk/btk-tv?hu%2Fbtk%2Fbtk%2Fbtk-tv=

Tartalma: a Bor és Gasztronómia Nyári Egyetemen rögzített előadások, valamint a tokaji Nyári Egyetemek felvételei.


- A projekt végrehajtása során több szakmai együttműködés alakult ki külső intézményekkel, szervezetekkel, különös tekintettel az adott projektben érdekelt más felsőoktatási intézményekre (Babeş-Bolyai Egyetem, Partiumi Keresztény Egyetem, partiumi civil szervezetek, Eperjesi Egyetem, Török Kulturális Intézet, Török Nagykövetség).


- A Keleti tanoda tananyagának kidolgozása a nyelvoktató kurzusok szintjén. A keleti nyelvek oktatására vonatkozó új típusú kurzusfejlesztéssel az EKF regionális igényeket elégít ki a hiánytudási területeken.


< Vissza