Széchényi 2020

Kutatás, Innováció, Együttműködések – Társadalmi innováció és kutatási hálózatok együttműködésének erősítése az EKF, a Bay Zoltán Alk. Kutatási Kft. és az Agria TISZK Közh. Kft. együttműködésével


Innovatív oktatási-kutatási kapcsolatrendszerek kialakítása – 3. modul

A modul általános célkitűzése: Az egyének és szervezetek alkalmazkodó képességének, innovációs készségének, kooperációs készségének a növelése. A hallgatói és oktatói-kutatói nemzetközi mobilitás erősítése.


Kiemelt célok:
- Nemzetközi hálózatokba való bekapcsolódás fokozása a megvalósult programelemek segítségével.
- Határ menti együttműködések kialakítása és fejlesztése a felsőoktatási, kutatási valamint kulturális szervezetek, intézmények között.
- Az együttműködések a kulturális örökség és a művészetek: a zene és a vizuális kultúra területén valósultak meg.


Eredmények:
- Internacionális tudományos konnektivizmus kialakítása interregionális szinten közös koncepció kialakítása. Elkészült a „Határmenti együttműködés a kulturális örökség nyilvántartásában, digitális megjelenítésében" című koncepció. Az Eszterházy Károly Főiskola részéről Dr. Monok István egyetemi tanár, a Partiumi Keresztény Egyetem (Nagyvárad, Románia) részéről Dr. János Szabolcs rektor vizsgálta meg Észak-Magyarország, Kelet-Szlovákia, Ukrajna-Kárpátalja, Partium-Románia szomszédos térségeit.


- Az internacionális tudományos konnektivizmus interregionális szintű kialakítására szakmai klubok kerültek megszervezésre az Eszterházy Károly Főiskola és a Partiumi Keresztény Egyetem hallgatói és oktatói, kutatói részvételével. Az egri és a nagyváradi találkozók alkalmával a kulturális örökség oktatásban betöltött szerepét és lehetőségeit vizsgálták meg a pályázat keretében kidolgozott tananyagok nézőpontjából. Javaslataikat, céljaikat és az együttműködés lehetséges irányait foglalták össze, fogalmazták meg.


- „Kulturális örökség bemutatása - Törökkori emlékek" címmel Egerből indult útjára az a vándorkiállítás, mely november közepén már a nagyváradi várban látható. A kiállítás 100 tablóból, fényképekből, festményekből álló forrásgyűjtemény. A levéltári anyagok az 1849-től 1924-ig tartó időszak török-magyar kapcsolatrendszerét mutatták be.


- Az Eszterházy Károly Főiskola (EKF) a török-magyar barátság elmélyítésének jegyében 2015. október 22-én délelőtt együttműködési megállapodást kötött a Yunus Emre Intézet Budapesti Török Kulturális Központtal és a Török - Magyar Baráti Társaság Egri Tagozatával. Az együttműködésről bővebben a következő sajtóanyagban olvashatnak: http://uni-eger.hu/hu/foiskola/foiskola/hirek-1048/c/torok-magyar-egyuttmukodesek-az-ekf-en


- Az EKF és a Török - Magyar Baráti Társaság Egri Tagozatával aláírt együttműködés a Közel- és Távol-Kelettel kapcsolatos oktatás, tudományos kutatás és kultúraterjesztés számára kínál páratlan lehetőséget. A tervek szerint a felek támogatják egymást a kölcsönös érdeklődési és kutatási területeken, különböző tudományos és kulturális tevékenységekben, továbbá a civil szervezetek részvételét előnyben részesítő pályázatok megírásában és lebonyolításában is. Az együttműködés kiterjed egy kísérleti tanoda elindítására, mely program a hazai és határon túli köznevelés kiterjesztésének lehetőségét is magában hordozza. A Török - Magyar Baráti Társaság Egri Tagozata vállalja továbbá, hogy segíti az EKF és Törökország – igény szerint egyéb közel-keleti országok – oktatási intézményei közötti szerződéskötések elősegítését, szükség esetén a kapcsolódó tárgyalásokon való részvételt, fordítást, tolmácsolást, ezzel is elősegítve a magyar és török hallgatók és oktatók kölcsönös csereprogramjainak élénkülését.
A most aláírt együttműködés szerint a Társaság kezelésébe tartozó Török Pasa Sátra potenciális gyakorlati helyként szolgálhat a történelem, a kulturális örökség, az irodalom, ének-zene, vizuális művészet, turizmus-vendéglátás szakon – a Társaság profiljához illeszkedő - tanulmányokat folytató hallgatók számára. Az együttműködésről bővebben a következő sajtóanyagban olvashatnak: http://uni-eger.hu/hu/foiskola/foiskola/hirek-1048/c/torok-magyar-egyuttmukodesek-az-ekf-en


- Az EKF Ének-zene Tanszékének szervezésében 2015. augusztus 24-től augusztus 26-ig 15 határon túli magyar középiskolás diák részvételével zajlott az „Eszterházy Zenei Tábor - tehetséggondozó műhely". A kurzusokat a főiskola oktatóin kívül külföldi meghívott vendégoktató tartotta. A tábor során egyéni és csoportos zenei órákon keresztül történt a tehetségfejlesztés. A csoportos foglalkozások is színes zenei palettát öleltek fel, zenetörténet, népzene, számítógépes zene, szolfézs órák mellett a külföldi vendégoktató, Dr. Csehi Ágota (UKF Nyitra) különleges témájú előadásait hallgathatták meg a résztvevők. Az első napon egy ismerkedő est zajlott, mely elősegítette a későbbi közös szakmai munkát. A program zárásaként hagyományosan együtt zenéltek a tanárok és a diákok egy hangverseny keretében.


- Az EKF Vizuális Művészeti Tanszék Márokföld településen 2015. július 02- 12. között rendezett Természetművészet Találkozót. A hazai hallgatók mellett a Kolozsvári Művészeti Egyetemről, valamint Malajziából és Tajvanról is voltak résztvevők. Az alkotók az otthonról hozott kódrendszerükkel hozzájárultak a környezetünk érzékelésének, láttatásának, megjelenítésének sajátos szűrőkön való megelevenítéséhez, fenntartva a kortárs, kultúrákon átívelő párbeszéd lehetőségét. Az elkészült alkotások a közösség használatában maradnak a helyszínen. A közös munka eredményeit - nyomtatott dokumentációját - további kiállításokon mutatjuk be különböző helyszíneken, így az Eszterházy Károly Főiskolán is.


- Határon túli kutatók részvételével rendeztek Nemzetközi napok programot az EKF-en;


- „A határ menti együttműködések kialakítása oktatás, kutatás és kultúra terén" címmel került sor arra az Egyeztető fórumra, melynek eredménye, hogy a jelen lévő felek együttműködési megállapodásokat dolgoztak ki;


< Vissza